Od gravitačného zákona ku kvantovej gravitácii. 1: energia a sila

Autor: Peter Pršanec | 27.3.2015 o 10:16 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  546x

Môj osobný pohľad na súčasný stav fyziky vo svete, ktorý ponúka alternatívne riešenie kvantovania časopriestoru na základe teórií publikovaných do roku 1905. Článok a jeho prípadné pokračovanie bude obsahovať odvodenie gravitačnej sily, definíciu samostatného kvanta, problematiku dvoj-telesa a problematiku troj-kvantového bodu v súvislosti s ekvipartičným teorémom a vyžarovacím zákonom. Pozriem sa na základné fyzikálne abstrakcie ako sú, singularita, hmotný bod, hmotný stred, tlak, hustota, objem a ďalšie ako aj na fyzikálne konštanty a invariantné tvary prírodných zákonov z ktorých sú odvodené.

 Zdravím všetkých, ale hlavne tých, ktorí horlivo diskutujú na témy z oblasti teoretickej fyziky.  V tomto blogu nebudem veľmi používať slová. Väčšinou budem hovoriť o teóriách do roku 1905, takže citácie budú skôr systémom kľúčových slov, ktoré si môže každý podľa vlastnej chuti overiť. Motiváciou je snaha dokázať Vám, že nové teórie musia vychádzať zo starých-funkčných teórií a nie ich vytlačiť (Čo je to za argument fyzika?: "Nemôžeme to odvodiť z Newtonovych vzorcov, na to máme teóriu relativity"). 

Preto hneď na začiatok uvádzam niečo, čomu určite rozumejú všetci, ktorí sa hlásia k teórii relativity.

Bol som vyzvaný aby som dokázal silu c^4/G. Okrem faktu, že táto sila figuruje ako v Planckovej škále, tak v teórii relativity, priložím ešte tri spôsoby odvodenia.

Výsledok riešenia rozmerovej analýzy je redundantný (ten kto vie o čom je reč, výsledok rozmerovej analýzy je väčšinou parametrický, výnimočne jednoznačný). 

Ďalší spôsob ako odvodiť silu c^4/G je cez gravitačný parameter. Tu sú primárne definované objemové vlastnosti samostatného kvanta ako singularity s polomerom horizontu udalostí. Silu c^4/G dostanem prostým "uprataním a rozšírením" definície polomeru horizontu udalostí.

Posledné dva spôsoby beriem ako jeden. Dúfam, že tie už komentár nepotrebujú.

 

Nemám to pre Vás ešte v hlave usporiadané (zďaleka to nie je všetko). Zatiaľ môžete premýšľať ako súvisí potenciálna energia s teorémom Emmy Noether a ako súvisí kinetická energia s ekvipartičným teorémom za predpokladu absolútnosti časopriestoru...

V prípade pokračovania budem hovoriť o problematike dvoj-telesa, o nemožnosti centrálneho telesa stáť, budem skúmať jeho kinetickú energiu. Taktiež sa pozriem na tvrdenia typu: "každé teleso dopadne vo vákuu na zem za rovnaký čas". 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?